//////
 • Archives
 • Categories
 • Opieka nad osobami starszymi – najczęstsze problemy

  2017 - 10.09

  Jeżeli ktoś starszy z naszej rodziny wymaga opieki, a my nie decydujmy się na opiekunkę, warto wiedzieć, że jest kilka problemów, które niemal na pewno nas spotkają.

  Pierwszym z nich jest problem bezsenności, na który cierpi wielu seniorów. Co zrobić, gdy i ten nasz skarży się na niemożliwość zaśnięcia? Otóż najlepiej zreorganizować dzień, nadając mu stały rytm. Jeżeli senior zacznie się kłaść o tej samej porze, zaniecha picia wieczornej kawy i oglądania telewizora, i wreszcie zacznie pić na noc ciepłe mleko – z biegiem czasu zacznie zasypiać normalnie. Uwaga: wielu starszych nie lubi zasypiać w ciszy, ale i to nie usprawiedliwia włączenia telewizora – zdecydowanie lepiej sięgnąć po dobrą muzykę lub książkę.

  Drugim problemem, którego opieka nad osobami starszymi może przysporzyć, jest brak wzajemnego zrozumienia (zwłaszcza w przypadku opieki długoterminowej). Aby tego uniknąć, już od pierwszych dni należy udowadniać naszemu seniorowi, że może on na nas liczyć, że zawsze może poprosić nas o pomoc, słowem: że może nam zwyczajnie zaufać. Wtedy – z biegiem czasu – otworzy się i będzie mówił o swoich problemach otwarcie, a my będziemy mogli dzięki temu owym problemom zapobiegać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *