//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Lipiec, 2017

  Dzisiejsza szkoła jako szkoła przetrwania


  2017 - 07.25

  Szkoła. Pamiętacie jak wyglądała? Kim byli nauczyciele i jak się w niej czuliśmy? Szkoła to był taki dość brzydki budynek, do którego musieliśmy chodzić od poniedziałku do piątku. Po co? Aby przetrwać lekcje w ciszy i spokoju, odpukać zadania na trójkę lub na czwórkę, ale generalnie szło się tam, żeby spotkać się ze znajomymi, pośmiać się, pograć w piłkę (lub w gumę, czy sznura – zależnie od płci) i tyle. Sensacją było, jeśli ktoś nie zdał, tak samo jak bójki czy praktycznie niespotykane w naszych czasach sprzeczki z nauczycielami, gdyż te kończyły się zawsze przykro: konsekwencje ponosiliśmy nie tylko w szkole, ale i – przede wszystkim- w domu. Jak to wygląda dziś? Szkoła to jeden wielki plebiscyt mody. Przemoc fizyczna i psychiczna to sposób na zjednanie sobie sprzymierzeńców. Wartość jednostki określa ilość pieniędzy wydanych na buty, ubrania, gadżety, telefony komórkowe i inny sprzęt elektroniczny. Nauczyciele nie tylko stracili poważanie, ale też stali się celem ataków fizycznych i pośmiewiskiem, ponieważ młodzież wykorzystuje to, że nauczyciel ma związane ręce, gdyż nastolatki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie.

  Rozmowy z dziećmi w wieku nastoletnim


  2017 - 07.14

  Wiek dojrzewania naszych dzieci jest często okresem kryzysu emocjonalnego dziecka, który znacząco wpływa także na emocjonalność rodziców. Potrzebne wówczas są szczere rozmowy dziecka z rodzicami, przez co będzie można dojść do kompromisu. Nastolatki często nie potrafią zrozumieć tego, że mają tak wiele obowiązków, a tak mało przyjemności. Jest to zatem idealny moment na stworzenie hierarchii ważności każdej czynności z tygodniowego życia dziecka. Na rynku księgarskim jest masa podręczników, które nawet najbardziej konserwatywnych rodziców przygotuje do rozmów z dzieckiem w okresie dojrzewania. Rodzice przede wszystkim powinni posiąść umiejętność dochodzenia do kompromisu z własnymi dziećmi. Jest to najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu w komunikacji z nastolatkiem. Porozumiewanie się z drugim człowiekiem jest wielką sztuką, tym bardziej jeżeli jest to nasze dziecko. Musimy włożyć wiele starań w to, żeby nasza pociecha zawsze czuła w nas wsparcie i nie obawiała się przychodzić po pomoc w momentach kryzysu emocjonalnego.

  Geniusz w naszej szkole


  2017 - 07.10

  Problematyka zdolnych dzieci jest w polskiej oświacie pomijana. Często nauczyciele deprymują taką osobę i mówiąc kolokwialnie: odcinają jej skrzydła! Genialny uczeń szkoły jest w większości problemem dla nauczycieli. Dlatego często jest krytykowany i źle oceniany. Niestety przemawia za tym dawny stereotyp nauczyciela, który zawsze miła rację. Czasy się zmieniają, a wraz z nim uczniowie. Dostęp do wiedzy jest dziś powszechny. Nie trzeba wychodzić z domu, by nauczyć się języka obcego, lub niejasnych zjawisk fizycznych i chemicznych. Młodzi ludzie często potrafią korzystać z informacji dostępnych w Internecie, na co kategorycznie nie zgadzają się nauczyciele. Nie jest to jednak spowodowane tym, że uważają Internet za złe źródło wiedzy, ale tym, że mogą zostać skompromitowani przez ucznia, co jest największą ujmą dla nauczyciela. Takie zachowania powinny odejść w niepamięć. Warto doceniać genialnych uczniów i warto się od nich uczyć. A nauczyciel jest tylko człowiekiem i nie ma obowiązku znać odpowiedzi na wszystkie pytania, o czym nie zawsze pamiętają uczniowie szkół.