//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Listopad, 2014

  CZYSZCZENIE USZU I OBCINANIE PAZNOKCI


  2014 - 11.19

  Pamiętajmy również o wymyciu uszu skręconym kłacz­kiem wilgotnej waty lub różkiem zwilżonego ręcznika. Należy uważać, aby nie nalewać do uszu wody, a przy przypadkowym nalaniu — dokładnie oszuszyć. Pozosta­wianie wody sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Oglądamy też dokładnie paluszki u rąk i nóg, zwłaszcza paznokcie, w miarę potrzeby czyścimy szczoteczką, co kilka dni obcinamy — u rąk na okrągło, u stóp prosto, aby zapobiec wrastaniu paznokcia w otaczający fałd skóry. Przy wieczornej toalecie oglądamy dziecko dokładnie, czy nie ma tak częstych w tym wieku uszkodzeń skóry — potłuczone kolana czy łokcie, otarcia, zranienia, pęcherze na stopach, które należy natychmiast na noc zaopa­trzyć — przemyć spirytusem, posmarować gencjaną. 

  NIEWIELKIE ZRANIENIA


  2014 - 11.17

  Nie­wielkie zranienia pozostawione w ten sposób na sucho bez opatrunku, ładnie się przez noc podgoją. Przy startych pęcherzach trzeba niekiedy przyciąć strzępy skóry no­życzkami przemytymi spirytusem, rano nalepić na to miej­sce prestoplast (plaster z opatrunkiem, aby dziecko nie urażało* się w to miejsce i nie pogłębiało ranki). Buciki należy również dokładnie obejrzeć i usunąć przyczynę, która otarcie spowodowała. Pielęgnowanie włosów. Rano i wieczorem szczotkuje­my włosy we wszytkich kierunkach, a następnie czesze­my grzebieniem w jakiś stały, dobrany do urody dziecka sposób. Estetyczna fryzura jest tak samo ważna jak este­tyczne ubranie.

  PIELĘGNACJA WŁOSÓW


  2014 - 11.03

  Najładniejsze jest dla dziecka uczesanie proste, swobodne i niepretensjonalne, łatwe do rozczesa­nia. Włosy powinny być ścieniowane i krótko przycię­te — mniej więcej co 6 tygodni. Dziewczynki również mo­gą mieć krótką, chłopięcą fryzurę. Fryzura na ogół zależy od jakości włosów, które w pe­wnym sensie same narzucają sposób czesania i trzeba te ich skłonności honorować. Jeśli pozostawimy dziewczyn­ce długie włosy, musimy pamiętać, że to wymaga więcej czasu i pielęgnowania — powinny być one albo wysoko sczesane i splecione w warkocz, albo estetycznie związa­ne w „koński ogon”, byle nie za mocno ściągnięty. Wło­sy lubią przewiew, dlatego też pozostawiamy je zawsze odkryte, wtedy gdy nie musimy chronić głowy przed nad­miernym nasłonecznieniem lub zimnem.