//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Październik, 2014

  MYCIE ZĘBÓW


  2014 - 10.21

  Przy miękkiej wodzie można też sto­sować dobre mydło toaletowe. Jeśli woda jest twarda, należy ją do mycia włosów przegotować. Po zmyciu piany płuczemy włosy 2-krotnie, 1 raz wodą zakwaszoną sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym, drugi raz czystą wodą przegotowaną, następnie osuszamy ręcznikiem rozczesujemy grzebieniem po całkowitym wyschnięciu.Zęby myjemy rano i wieczorem, ruchami z góry na dół, po obu powierzchniach — wewnętrznej i zewnętrznej. Po wieczornym myciu nie dajemy już dziecku nic do je­dzenia ani picia. Szczotka powinna być z dość twardego włosia lub sztucznego tworzywa i bez trudu mieścić się w jamie ustnej przy wykonywaniu ruchów czyszczących. Po użyciu szczotkę należy dokładnie wypłukać i ustawić w szklance włosiem do góry.

  ŻUCIE TWARDYCH POKARMÓW


  2014 - 10.20

  Jako środek czyszczący stosujemy proszek do zębów lub pastę. Pasta jest dla dzieci bardziej atrakcyjna, jeśli chodzi o naukę mycia zębów i wykształcenia przyzwy­czajenia, zaś konsystencja proszku jest lepsza do usu­wania osadu z zębów, dlatego jest on bardziej polecany. Do naturalnych zabiegów higienicznych dotyczących jamy ustnej należy żucie twardych pokarmów, które nie tylko wpływa korzystnie na rozwój szczęk, lecz również oczyszcza zęby. Wskazane jest więc dawanie dziecku razowego chleba, sucharów, surowych jabłek i marchwi. Pokarmy miękkie, papkowate zalegają w bruzdach zę­bów i szczelinach sprzyjając powstawaniu próchnicy. Na ; stan higieniczny jamy ustnej wpływa więc sposób od­żywiania. Wskazane jest też płukanie jamy ustnej letnią wodą po każdym posiłku.

  KONTROLA U DENTYSTY


  2014 - 10.09

  Każde dziecko 3-letnie powinno być zbadane przez le­karza dentystę, ponieważ próchnica i wady zgryzu są bardzo częste. Ten kontakt dziecka z dentystą utrzymamy też w dalszych latach i na kontrolę stanu jamy ustnej j będziemy chodzili systematycznie co pół roku. Po dokładnej toalecie wieczornej rano dziecko myje j twarz, ręce i zęby. Oglądamy dziecku oczy, czy nie ze­brała się w kącikach ropna wydzielina, którą najłatwiej zauważyć po nocy. Jeśli jest — przemywamy je 1% roztworem kwasu bornego lub 3% boraksem, ewentualnie naparem z rumianku. Kilkakrotne przemycie może zli­kwidować niewielkie podrażnienie spojówek, jeśli było ono następstwem tylko zanieczyszczenia. Jeśli ropienie się nasila lub przedłuża, należy naturalnie zasięgnąć po­rady lekarza.