//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Wrzesień, 2014

  ZMIANA BIELIZNY


  2014 - 09.21

  Bieliznę osobistą w lecie zmieniamy codziennie. W zi­mowej porze roku koszulkę (podkoszulkę u chłopca) mo­żemy zmienić 2 razy w tygodniu, majteczki jednak po­winny być zmieniane codziennie. Pozostają na nich ślady moczu, kału (przedszkolaki korzystając samodzielnie z ubikacji nie potrafią się jeszcze dokładnie wytrzeć), w których rozmnażają się bakterie. Zakładanie ponownie takich majteczek jest niehigieniczne, może spowodować wyprzenia, zapalenia skóry w okolicy krocza i sromu, a wtórnie zapalenie dróg moczowych. Bieliznę pościelową możemy zmieniać raz na 2 tygod­nie, jeśli dziecko idzie do łóżka zawsze czysto i dokładnie wymyte, piżamę czy koszulę nocną raz na tydzień, gdy dziecko nie ma zwyczaju spacerować w niej po mieszka­niu przed położeniem sią do łóżka, czy po wstaniu. W przeciwnym razie musimy ją zmieniać częściej.

  ORGANIZACJA TRYBU ŻYCIA — RYTM DNIA


  2014 - 09.10

  Godzinę porannego budzenia wybiera sobie dziecko sa­mo. Jedne budzą się wcześniej, inne później, w zależności od tego, jak układa się dalszy porządek ich dnia. Dzieci wychodzące do przedszkola mają obowiązek rannego wstawania. Muszą więc iść odpowiednio wcześnie spać —godzin snu nocnego to norma dziecka w tym wieku, a do tego W2 lub 2 godziny w dzień, w zależności od indywidualnej potrzeby dziecka.Jeśli będziemy systematycznie układać dziecko do snu zarówno w dzień, jak i wieczorem, nie będzie kłopotów z zasypianiem. O jednym tylko nie zapominajmy, że muszą być zachowane wszystkie warunki do zaśnięcia, a więc wy­godne ułożenie, swobodne ubranie, lekkie okrycie (nie za ciepłe i nie za zimne), świeże powietrze, przysłonięte okna, spokój i cisza.

  POKÓJ DO SNU


  2014 - 09.01

  Jeśli ułożymy dziecko do snu w dusznym pokoju, w blasku słońca i będziemy obok głośno rozma­wiać (dzieci interesują się rozmowami) lub słuchać radia czy oglądać telewizję — to nie dziwmy się, że dziecko w tych warunkach, nawet zmęczone i bardzo potrzebujące snu —nie zaśnie. Zdarza się, że dziecko systematycznie śpiące w dzień i dobrze zasypiające nagle jednego — dru­giego dnia nie chce zasnąć. Często rodzice tłumaczą to so­bie tym, że ono jest już tak duże, że nie potrzebuje w dzień spać i rezygnują z dalszego organizowania dziennego wy­poczynku. Jest to postępowanie błędne. Dziecko może być przejściowo czymś pobudzone, podniecone, przeszka­dza mu to w zasypianiu. Stan ten po kilku dniach minie wszystko będzie po staremu.