//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Lipiec, 2014

  MIEJSCE NA ROZRYWKĘ W CIĄGU DNIA


  2014 - 07.15

  W rozkładzie dnia nie może nam zabraknąć właściwego miejsca na różne rozrywki. A więc pamiętajmy, że bez­pośrednio po posiłkach pozwalamy dziecku na zabawy spokojne — siedzące, jak rysowanie, budowanie z kloc­ków itp. Natomiast wszystkie zabawy ruchowe — skakanie, bieganie, huśtawki, gra w piłkę itp. dziecko może rozpocząć nie wcześniej jak w godzinę po posiłku. Nie­stety i pod tym względem obserwuje się dużo grzechów, a już najwięcej widzi się tego w czasie wakacji, które mają być źródłem zdrowia, a często zapomina się wtedy o wszelkich zasadach higieny. Trzeba jednak uświadomić sobie, że po takich wakacjach dziecko będzie miało nie­zwykle trudny okres adaptacji w przedszkolu, że utraci wszystkie korzystne, wykształcone poprzednio, odruchy warunkowe. 

  MIEJSCE I WARUNKI SNU DZIECKA


  2014 - 07.14

  W dzień wypoczynek możemy organizować róż­nie, zależnie od pory roku i możliwości. Gdy mamy zacieniony taras, lub ogródek koło domu możemy ułożyć dziecko do snu na turystycznej rozkładanej leżance lub nadmuchiwanym materacu turystycznym. Podobnie orga­nizujemy to w czasie wakacji, gdziekolwiek jesteśmy. Sen w lesie, ogrodzie czy parku pod drzewami jest niezwykle cennym wypoczynkiem. Posłanie dziecka nie powinno być zbyt miękkie, lecz sprężyste, idealnie równe, z maleńkim jasieczkiem pod głową. Okrycie — w zależności od tem­peratury otoczenia — kołderka flanelowa łub kocyk weł­niany w kolorowej, jasnej kopercie (mogą być kretonowe, łatwe do częstego prania).  

  UBRANIE DO SPANIA


  2014 - 07.07

  Niepożądane są dla dziecka w tym wieku ciężkie okrycia, jak watowane kołdry czy pierzynki. Pod pierzem dziecko bardzo łatwo się prze­grzewa, poci, jeśli zaś w mieszkaniu jest zimno, to po wyjściu spod pierzyny dziecko spocone — najłatwiej sią za­ziębia. Lepiej dać mu cieplejszą piżamę i lżej przykryć. Będzie mniejsza różnica temperatury, gdy dziecko wstaje w nocy zrobić siu-siu, czy też w czasie niespokojnego snu rozkopie się. Co do ubrania na noc — najodpowiedniej­sza jest zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek piżama, dostatecznie luźna, „na wyrost”, by nigdzie nie uwierała, z bardzo luźną gumką w spodniach (gumka równa objętości w pasie bez rozciągania).