//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Czerwiec, 2014

  ODZIEŻ I OBUWIE W RÓŻNYCH PORACH ROKU


  2014 - 06.27

  Bardzo praktyczne są różnego rodzaju trykotaże bawełniane, do tego wełniane sweterki, pulowerki lub kamizelki, którymi uzupełniamy ubranie dziecka przy zmianach temperatury. Pożądane jest ubie­ranie „warstwowe”, zwłaszcza gdy zostawiamy dziecko w przedszkolu czy w domu na wiele godzin. Do opie­kunki należy więc zdejmowanie czy dokładanie poszcze­gólnych części garderoby. Takie postępowanie jest wska­zane szczególnie na wiosnę i na jesieni, kiedy ranki, gdy prowadzimy dziecko do przedszkola są chłodne, a nawet i bardzo zimne, w pogodny dzień zaś słońce mocno grzeje i bywa czasem upalnie jak w lecie.

  ODPOWIEDNIO DO POGODY


  2014 - 06.10

  Nie należy więc kłaść wełnianej ciepłej bluzeczki, a le­piej włożyć cienką bluzeczkę bawełnianą, na nią kami­zelkę, pulowerek lub sweterek, na to ewentualnie wia­trówkę czy kurteczkę. Wtedy dziecko ma szeroką skalę możliwości ubrania i żadna pogoda nie pozbawia go moż­liwości zabawy czy to na dworze, czy w mieszkaniu. Pod spodnie w zimnej porze roku kładziemy rajstopy, pamiętając, aby gumka nie była ciasna. Bardziej higie­niczne są szelki przypinane zarówno do spodni, jak i do rajstopek — nie ma wtedy kłopotów z opadaniem i wdep­tywaniem piętek w obuwie, nie ściskają w pasie, dziecko estetyczniej wygląda niż w opadających rajstopach.

  FARTUSZKI W PRZEDSZKOLU


  2014 - 06.06

  Szelki powinny być dostatecznie szerokie, miękkie, mogą być z gumy, mogą być uszyte z materiału z guziczkami na wszystkich końcach, a pętelki lub dziurki robimy w spodenkach lub rajstopach. Przy tej okazji dziecko bę­dzie się uczyć odpinania guzików. Dla przedszkolaków bardzo praktyczne są fartuszki zarówno w przedszkolu, jak w domu. Zakładając fartuszek płócienny lub kreto- nowy, łatwy do prania, z kieszonką na chusteczkę do nosa, chronimy ubranie przed poważniejszym zabrudze­niem farbami czy zupą samodzielnie jedzoną. Już w wieku przedszkolnym musimy dziecko przyzwy­czaić do korzystania z chusteczki do nosa. Powinniśmy wyrobić w dziecku odczucie potrzeby wydmuchiwania nosa.