//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Maj, 2014

  DMUCHANIE NOSA


  2014 - 05.31

  Dlatego też w kieszonce fartuszka umieszczamy co­dziennie świeżą chusteczkę, może to być chusteczka z ligniny, albo z materiału (wtedy lepiej ją przywiązać za jeden rożek do tasiemki, której drugi koniec zawiązu­jemy przy dziurce lub pętelce ramiączka fartuszka). Od dziecka, które ma chusteczkę stale przy sobie, możemy wymagać, aby wydmuchiwało nosek. Trudno je tego na­uczyć, gdy nie ma chusteczki. Jeśli już mowa o dmucha­niu nosa, to chciałabym zwrócić uwagę na prawidłowe opróżnianie, mianowicie — kolejno najpierw jednego, po­tem drugiego przewodu nosowego. Dmuchanie jednocze­śnie z obu przewodów jest niebezpieczne, grozi powikła­niami ze strony uszu. Nieżyty nosa, tak częste zwłaszcza u dzieci chodzących do przedszkola, o wiele szybciej likwidują się, gdy nos jest systematycznie’ opróżniany z wydzieliny i ma prawidłową drożność. Uczmy więc dzieci tego prostego zabiegu i nie zapominajmy o zawsze czystej chusteczce do nosa.

  ZASADY I UWAGI


  2014 - 05.22

  Trudno byłoby opisać wszystkie fasony i rodzaje gar­deroby, które można wykorzystać w ubiorze dziecka. Po­daję więc tylko ogólne zasady i uwagi dotyczące najczę­stszych błędów w tej dziedzinie.A więc w zimie nie nakładajmy długich kożuszków, fu­terek czy palt — ubiór przedszkolaka musi być jak naj­bardziej sportowy dopasowany do jego potrzeb ruchowych — kurtka, spodnie, kaptur (najlepiej przypinany), ciepłe, nieprzemakalne rękawiczki, ciepły szalik, ewen­tualnie ciepły sweter golf pod kurtkę. Jest to potrzebne ze względu na konieczność ruchu na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku. Najczęstsze popełniane błędy w lecie, to ubieranie w stylonowe sukienki, bluzeczki, które sprawiają wraże­nie lekkości, a są w czasie upału najbardziej gorące i nie- przewiewne, oraz brak nakrycia głowy.

  DOBRZE DOBRANE BUTY


  2014 - 05.17

  W wieku przedszkolnym może to już być obuwie płytkie, lecz zawsze z usztywnionymi mocnymi zapiętkami pod­trzymującymi piętę w prawidłowej pozycji. Aby obuwie było wygodne, musi być starannie dobrane i wystarcza­jąco obszerne. Długość powinna być większa od stopy około 1 cm. Buciki muszą przylegać do nogi na podbiciu i w pięcie. Czubek dużego palca powinien mieć wokół siebie wolną przestrzeń. Należy zwracać uwagę, by dziec­ko mogło zupełnie swobodnie poruszać palcami zarówno na boki, jak i w górę, a wierzch, aby nie wywierał ucisku na stopę. Najwłaściwsze obcasy — to tzw. obcasy Thomasa — ze stroną przyśrodkową wydłużoną aż do miejsca naj­większego wysklepienia stopy i równocześnie podwyż­szoną o 4—5 mm, aby przeciwdziałać nawracaniu stopy. Obcas nie powinien być wyższy niż 0,5—2 cm.