//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Luty, 2014

  WYBIERAJĄC MIEJSCE NA LETNISKO


  2014 - 02.21

  Wybierając miejsce na letnisko zwróćmy uwagę na położenie domu, w którym zamieszkamy, aby najbliższy teren był bezpieczny, czysty, przyjemny do zabawy. Z przedszkolakiem można już robić wyprawy do pobli­skiego lasu czy nad rzeczkę, ale część dnia na pewno bę­dzie musiało dziecko spędzić koło domu. Wiemy też prze­cież, że nieuniknione są dni o niepewnej pogodzie, tak samo jak konieczne będzie pranie, prasowanie i drobne zajęcia, które czasem zatrzymają rodziców w domu, a dziecko powinno w tym czasie bawić się na świeżym powietrzu, „na naszych oczach”. Można mu będzie dzien­ny sen również zorganizować na powietrzu, gdy koło domu będzie trochę drzewek, cienia i ciszy. 

  MOŻLIWOŚĆ WYBORU


  2014 - 02.17

  Jeśli nie mamy w pobliżu możliwości kąpieli naturalnej — chlapa­nia się w wodzie, można to zorganizować w ogrodzie w bardzo prosty sposób — postawić wanienkę, balię Czy dużą miednicę, napełnić rano wodą, która wygrzeje się w słońcu, i dziecko może się w niej wspaniale pluskać. Wyjazd zimą najprzyjemniejszy jest tam, gdzie są lasy i trochę pagórków do zjeżdżania na saneczkach i nartach.Organizując wakacje nie zapominajmy wziąć pod uwa­gę możliwości dojazdu, warunków komunikacyjnych, przemyśleć dobrze podróż z dzieckiem. Mając do wyboru bardzo atrakcyjny pobyt, ale z długo­trwałą skomplikowaną podróżą i mniej może atrakcyjny, ale zadowalający pod względem potrzeb dziecka pobyt w miejscowości o mniej męczącym dojeździe, wybierzemy raczej to drugie, żeby nie marnować bez potrzeby sił zdo­bytych w czasie wakacji, nie złapać w drodze powrotnej jakiejś infekcji (im dłuższa podróż, tym więcej okazji) i nie zacząć po powrocie od ciężkiej anginy, biegunki czy choćby kataru.

  RACJONALNE PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY


  2014 - 02.05

  Racjonalne przygotowanie do podróży z dzieckiem to oddzielne zagadnienie. Wybierając się z dzieckiem w podróż musimy się do tego specjalnie przygotować, a zacząć już od właściwego zaplanowania środka loko­mocji, godzin wyjazdu i przyjazdu, długości trwania podróży* itp. Unikajmy podróży w okresach „szczytu”. Przy podróży długiej — kilkugodzinnej — kolej jest wy­godniejsza od autobusu. W pociągu można poruszać się, wstawać, chodzić, jest większa swoboda. Małe dzieci, jak już wielokrotnie wspominałam, bardzo źle znoszą unie­ruchomienie. Łatwiej też jest załatwić potrzeby naturalne dziecka, czy to korzystając z wożonego ze sobą nocnicz- ka, czy z toalety (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności pod względem higieny, jak we wszystkich miejscach publicznego użytku).