//////
 • Archives
 • Categories
 • Archive for Październik, 2013

  ĆWICZENIA RUCHOWE PROFILAKTYCZNE


  2013 - 10.29

  Aby dzie­cko mogło chodzić boso, musimy wybrać do tego odpo­wiedni, bezpieczny teren, wolny od ostrych, mogących zranić przedmiotów {szkło, drut kolczasty, kolczaste ro­śliny, suche badyle itp.). Najbardziej odpowiedni jest grunt piaszczysty i trawiasty, najmniejsze jest wtedy nie­bezpieczeństwo zakażenia tężcem.Chodzenie boso jest również środkiem hartującym. Gdy dziecko jest już do tego przyzwyczajone, możemy pozwolić mu na chodzenie po rosie, co będzie następnym etapem hartowania.Wszystkie ćwiczenia profilaktyczne, przeznaczone dla dziecka w wieku przedszkolnym muszą mieć charakter za­bawy, aby dziecko chciało je wykonywać . Poniżej omó­wiono najprostsze ćwiczenia kształtujące prawidłową po­stawę oraz wzmacniające mięśnie stóp {zapobiegające płaskostopiu).

   

  ĆWICZENIA KSZTAŁTUJĄCE POSTAWĘ


  2013 - 10.25
  1. Leżąc na plecach (ramiona wzdłuż tułowia) stara­my się przejść do pozycji siedzącej bez pomocy rąk. Moż­na sobie pomóc przez unieruchomienie stóp, np. oparcie ścianę.W tej samej pozycji unosimy wyprostowane nogi na wysokość około 20 cm od podłogi i kolejno podnosimyopuszczamy raz lewą, raz prawą nogę nie dotykając podłogi (..nożyce’’).Siedzimy ze skrzyżowanymi nogami (prostujemy dziecko przesuwając ręką po plecach i przyciągając łok­cie do tułowia), w pozycji wyprostowanej zginamy ramio­na dotykając palcami barków, następnie prostujemy ko­lejno raz w bok, raz w przód.W tej samej pozycji (siad skrzyżny) podnosimy ra­miona dołem w bok i wykonujemy kolejno skłony w pra­wo i w lewo dotykając podłogi (..samolot”).Klęcząc siadamy na piętach utrzymując prosty tu­łów, unosimy ramiona przodem nad głową i wyciągamy się wzwyż, jak najwyżej, następnie pochylamy się do przodu dotykając palcami podłogi z głową między ra­mionami {, .pokłon”).Klęcząc opieramy się na rękach, odchylamy głowę jak najdalej do tyłu, kręgosłup wygina się wtedy do przo­du, i odwrotnie pochylając głowę do przodu, chowając między wyprostowane cały czas ramiona, wyginamy krę­gosłup do góry (,.kotek”).

  ODROBINA WYOBRAŹNI


  2013 - 10.08

  Nie sposób tu wyliczyć wszystkich okoliczności, w któ­rych nieszczęśliwy wypadek może się zdarzyć. Jedno jest pewne — potrzeba trochę wyobraźni, żeby oceniając aktualną sytuację umieć przewidzieć niebezpieczeństwo i w porę mu zapobiec, Trzeba więc wyjąć z ręki dziecka patyk, szkiełko czy inny ostry przedmiot, uniemożliwić dostęp do gorącego piecyka, schować zapałki, zamknąć lekarstwa, pochować środki chemiczne. Należy też pamiętać, że dziecko w wieku przedszkol­nym przesuwa stołki, wchodzi na nie i sięga po „zakaza­ny” przedmiot, a przy okazji może jeszcze upaść. Nie można więc pozostawić dziecka bez opieki, nawet w miejscu w naszym pojęciu bezpiecznym, zawsze coś jeszcze pozostanie, czego nie byliśmy w stanie przewi­dzieć